Stosowanie ksylitol 

Stosowanie ksylitol 

Ksylitol może być wykorzystywany jako substancja słodząca do kawy, herbaty oraz potraw. Zalecana dzienna dawka, to 40 g ksylitolu.

Właściwości ksylitolu

Dietetycy od lat apelują, by odstawić klasyczny biały cukier na bok. Niestety – wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy z cukrem. Okazuje się, że znacznie zdrowszą alternatywą dla klasycznego cukru jest ksylitol. Ksylitol w największej ilości produkowany jest w Finlandii. Produkt ten przypomina cukier zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu. Ksylitol to w pełni naturalny produkt, który powinien znaleźć się w jadłospisie każdego, kto dba o swoje zdrowie. Lekarze zalecają spożywać ksylitol pacjentom cierpiącym na cukrzycę.

Ksylitol został poddany licznym badaniom, które potwierdzają zdrowotny potencjał tego produktu. Zdaniem specjalistów od żywienia, ksylitol hamuje proces starzenia oraz wykazuje silne właściwości bakteriobójcze. To jeden z niewielu słodkich produktów, który idealnie sprawdzi się w terapii odchudzającej. Ksylitol wygląda i smakuje jak cukier, ale jego kaloryczność jest prawie 50% niższa! Ksylitol rekomendowany jest dla osób, które w naturalny sposób chcą wzmocnić odporność organizmu w okresie jesienno-zimowym.

W naszym sklepie mogą Państwo znaleźć wiele interesujących produktów. Mąka jaglana to świetny dodatek do wypieków i naleśników. Sól himalajska rekomendowana jest dla kobiet, które borykają się ze schorzeniami ginekologicznymi. Młody jęczmień w proszku dodaje energii i eliminuje zmęczenie.