Gałka muszkatołowa cała 3 sztuki

Stosowanie gałki muszkatołowej

Gałka muszkatołowa używana jest do dań słodkich jak i pikantnych. Najczęściej do mięs, bigosu, gulaszu, ciast, pierników, deserów, grzanego wina.

Właściwości gałki muszkatołowej

Gałka muszkatołowa jest owocem muszkatołowca- drzewa, które owocuje dopiero po 7 latach od zasadzenia, jednak może rodzić owoce aż przez kolejne 90 lat. Gałka muszkatołowa ma intensywny, korzenny zapach i lekko gorzki smak. Wystarczy niewielka jej ilość by wydobyć jej aromat i smak. Zaleca się używanie małej tarki, tak by zawsze wydobywać świeży smak gałki muszkatołowej.

Warto wspomnieć również o zdrowotnych właściwościach gałki muszkatołowej. Gałka muszkatołowa pozwala zredukować wzdęcia i problemy z trawieniem. Gałka muszkatołowa to naturalne rozwiązanie dla osób, które borykają się z biegunką, wymiotami i nudnościami. 

W sklepie internetowym BioIndygo.pl mogą Państwo znaleźć wiele interesujących produktów. Za pomocą drobnej soli himalajskiej możesz wykonać uzdrowicielską kąpiel solankową. Morwa biała bez pestek zmniejsza produkcję tłuszczu. BIO cukier kokosowy to znacznie zdrowszy zamiennik cukru, bezpieczny nawet dla diabetyków.