Wady fabryczne czy normalny proces? Masowe problemy z obudową iPhone’a 7

Łuszcząca się farba nie wpływa na funkcjonalność telefonu, jednak znacznie uszczupla jego estetyczność, co może też źle wpłynąć na profesjonalny wizerunek właściciela iPhone’a. Produkty Apple znane są z doskonałego designu oraz innowacyjności. Uznane są za klasę premium. Drobne zmiany w wyglądzie telefonów oraz masowe usterki na poziomie obudowy mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy i obniżyć jej wyniki sprzedażowe.

Coraz więcej posiadaczy iPhone’a 7, który został wypuszczony na rynek w 2016, skarży się, że z obudowy odpada i łuszczy się farba. Problem dotyczy większości serii produktów w kolorze matowej czerni. Uszkodzenia pojawiają się głównie w okolicy głośników, przycisków do ich regulacji, a także na dolnej i górnej krawędzi oraz z tyłu obudowy. Wbrew zapewnieniom firmy, że to normalny proces i trzeba po prostu bardziej uważać, okazuje się, że dbałość o telefon nie minimalizuje procesu ścierania się farby. Wizualne uszkodzenia pojawiają się nawet pod etui czy na modelach, które dopiero zostały zakupione. Intensywność użytkowania nie ma tu większego znaczenia. To frustrujące, że telefon może się zniszczyć, nawet gdy leży w jednym miejscu.

Apple wciąż oficjalnie nie ustosunkowało się do problemu. Niektórzy użytkownicy dowiedzieli się jedynie, że odpadanie farby nie jest objęte gwarancją – jak twierdzą przedstawiciele firmy, jest to tylko „kosmetyczne uszkodzenie”. Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsza taka sytuacja. W 2012 podobne usterki dotyczyły części iPhone’ów 5 w kolorze Black & Slate. Po wielu skargach firma wycofała tę partię i zastąpiła ją produktami o barwie gwiezdnej szarości. Nie był to koniec kłopotów z farbą. Skłonność do jej odpadania miały też iPhone’y 6 i 6s. Wedle relacji MacRumors, szef marketingu Apple Phil Shiller stwierdził wtedy, że odpadanie farby to normalny proces w przypadku produktów aluminiowych.

Z oficjalnych informacji od Apple znamy jedynie ostrzeżenie dotyczące iPhone’a 7 w kolorze onyksu. Zdając sobie sprawę z kruchości powłoki farby, firma zaleca, by telefon nosić w etui i szczególnie na niego uważać.
Wciąż nie wiemy czy problem dotyczy wszystkich iPhone’ów 7, czy tylko określonej partii. Niezadowoleni użytkownicy cały czas skarżą się na ten estetyczny uszczerbek. Nie sposób zaprzeczyć, że w przypadku Apple, takie uszkodzenie to prawdziwa rysa na wizerunku firmy. Zwłaszcza jeśli rozprzestrzeni się na szeroką skalę. Sprawa wciąż jest nowa, więc czekamy na komentarz marki i jej ustosunkowanie się do całej sytuacji, ewentualne wyjaśnienie.